Yeme Bozuklukları

depresyon

Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları; kökeni genetik, psikolojik ve sosyal etkenlere dayanan yeme bozukluğu davranışlarının genel adıdır. Yeme bozuklukları, kilo almak, vermek ve yemek yeme ile ilgili aşırı davranış ve duyguları içerir.

Yeme bozukluğu semptomları kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Yeme bozukluğu davranışı pek çok psikolojik hastalıkla birlikte ortaya çıkabilir. Kontrol ihtiyacı, çeke, güvensizlik, kaygı gibi duyguların, yansıması olarak görülebilir.

Yeme bozukluklarını diğer psikolojik rahatsızlıklardan ayıran bir özelliği de ölüm tehlikesi yaratabilecek rahatsızlıklar olmalarıdır. Özellikle anoreksiya nevroza hastaları, yeteri kadar besin alamadıkları için çeşitli problemler yaşamakta ve ne kadar zayıfladıklarını vücutları problemler çıkarana kadar fark etmemektedirler. Bu yüzden hastalığın tedavi süreci gecikmeye uğrar ve bu da ölüm riskini ortaya çıkarır.

Yeme Bozuklukları Türleri

Anoreksiya Nevroza : Beklenenin altında bir vücut ağırlığına sahip olmaya karşın kilo almaktan ya da şişman biri olmaktan aşırı korkma halidir. Kişi vücut ağırlığını ya da biçimini olduğundan farklı algılar. Yeme örüntüleri, tüketilen besinler ve vücut ağırlığında saplantılı davranışlar gözlemlenir.

Bu hastalığa sahip kişilerde az besin almaları dolayısıyla bazı problemler ortaya çıkabilir.
Bu problemler şöyledir:

  • Kansızlık
  • Kabızlık
  • Kas kayıpları
  • Kemik erimesi
  • Adet döngüsünde bozulma
  • Kalp problemleri
  • Saç ve tırnaklarda cansızlık ve kolay kırılma

Bulimia Nevroza : Tekrarlayan tıkınırcasına yeme epizodlarının olduğu yeme bozukluğudur. Bu hastalığa sahip kişiler ataklar sırasında çok hızlı şekilde normal bir insanın yiyebileceğinden çok yemek yerler. Anoreksiya ile bulimiayı ayıran noktalardan birisi budur.

Anoreksiya hastaları yemek yemezken, bulimia hastaları bir anda ve aşırı yemek yerler. Ataklar sonrasında yedikleri kilo almalarına sebep olmasın diye kusarlar, ishal olmalarına yol açan ilaçlar alırlar, çok yoğun egzersiz yaparlar. Devamlı olarak kilolu göründüklerini düşünüp kaygı duyarlar ancak ataklarını engelleyemezler.

Anoreksiya ve Bulimia’nın Ortak Yönü: Psikolojik ve Duygusal Etkenler

Anoreksiya ve Bulimia birbirinden farklı yeme bozuklukları olsa da bu hastalığın sebepleri birbirinden çokta farklı değildir. Bu hastalığa sahip kişiler benlik saygısını yitirmiş kişilerdir. Özgüven eksikliği yaşarlar, çevreleri tarafından görecekleri sevgiyi ve saygıyı kilolarıyla bağdaştırırlar. Genellikle sinirli ve öfkeli ruh haline sahiptirler. Çevreleriyle birlikte yemek yemekten kaçınırlar. Bedenleriyle ilgili çok ağır eleştiriler yaparlar.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu: kişinin yeme davranışları tamamen kontrol dışıdır. Bulimia nevrozadan farkı; kişinin yeme davranışlarının telafisi için hiçbir eylem gerçekleştirmiyor oluşudur. Kusma, diyet ya da yoğun egzersiz görülmez. Obezite, kalp ve damar hastalıkları riski oluşmaktadır.

Tıkınırcasına yiyen kişiler suçluluk, utanç duygularının yarattığı kaygı ve stresle tekrar yeme davranışı gösterirler.

Randevu Talep Edin