Özgüven Problemleri

depresyon

Özgüven Problemleri

Özgüven, kişinin kendisiyle barışık olması halidir. Özgüvenli bireyler kendileriyle barışık oldukları gibi çevreleriyle de iyi ilişkiler içerisindedir. Özgüven henüz bebeklik yıllarımızda ailemiz ile kurduğumuz iyi ilişkiler çerçevesinde oluşmaya başlar ve hayatımızın ilerleyen yıllarında da devam eder.

Uzmanlar 2-6 yaş arasındaki dönemde ailelerinden sevgi görmeyen, vakit ayırılıp iyi ilişkiler kurulmayan ve devamlı olarak akranlarıyla kıyaslanan çocukların ileri yaşlarda özgüven sorunları yaşadığına işaret ediyor.

Özgüven sorunu yaşamamıza sebep olan nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Çocukluk yıllarında ailenizden devamlı olarak "sen yapamazsın, beceremezsin" gibi tepkiler alıp, sürekli olarak eleştirilmek
  • Büyürken ebeveynleriniz tarafından aşırı korumacı tavırlarla karşılaşmak ve hareket alanınızın kısıtlanması
  • Anne ve babanızın boşanması ile ortaya çıkan sorunlar
  • Bir işte veya durumda başarısız olmanız sonucu oluşan başarısızlık korkusu
  • Sevgilinizden ayrılmak ve/veya sevgiliniz tarafından aldatılmak
  • Yaşadığınız hayal kırıklığı, ayrılık, başarısızlık gibi olaylara takılı kalmak
  • Kendinizi ağır bir şekilde eleştirmek

Özgüven problemlerinin belirtileri:

Özgüven problemleri yaşayan kişiler yenilgiyi baştan kabullenir. Kişiler yapması gereken bir işi olduğunda veya karşılarına olumsuz bir durum çıktığında başaramayacaklarını, yapamayacaklarını iddia ederler. Herkesin yapabileceği bir işi onların yapmaya becerilerinin olmadığını öne sürer, kendilerini geri planda tutarlar.

Kendine güven problemi yaşayan bireyler genel olarak kendilerine yapılan her eleştiriyi kabullenmeye meyillidir. Hatta kendilerini de başkalarından daha sert bir şekilde eleştirirler.

Karar almakta zorlanırlar. Karar vermek için kendi düşüncelerine değil çevrelerinin düşündüklerine daha çok önem verirler.

Özgüven eksikliği yaşayan kişiler yeni ortamlara girmekten çekinirler. Yeni arkadaşlar edinmek, tanımadıkları bir ortamda söz almak onlar için daha zordur.

Randevu Talep Edin