Fobiler

depresyon

Fobi Nedir? Fobiler Nasıl Oluşur?

Dışarıdan gelen tehlikelere karşı verdiğimiz duygusal yöndeki tepkilere korku adı verilir. Fobilerimiz de hissettiğimiz korkuların bir çeşididir. Bir duruma karşı duyulan korkunun kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemesine fobi denir. Fobiler insanlarda sıklıkla görülen anksiyete bozukluklarıdır. Fobi sahibi kişiler, çoğu zaman yaşadıkları korkunun mantık dışı olduğunu bilir ancak mantıklı düşünerek bu korkuya engel olamazlar.

Fobiler günümüzde yaygın bir biçimde görülmektedir. En çok görülenler arasında agorafobi, sosyal fobi ya da yükseklik, kapalı alan, böcekler, yılan, gibi daha özgül fobiler yer alır.

Agorafobi

Agorafobi yani alan korkusu olan kişiler, kendilerine yabancı bir yerde kalmaktan, bu yabancı ortamda kendisini küçük düşüreceklerinden ve panikleyip bu ortamdan çıkamayacaklarından endişelenirler. Agorafobisi olan kişiler sinemaya, tiyatroya gitmekten, kapalı otoparka veya tünele girmekten, otobüse veya arabaya binmekten çekinirler.

Sosyal fobi

Bireyler kalabalık ortamlarda bulunmaktan, kalabalık sokaklarda yürümekten, tanımadıkları kişilerle konuşmaktan büyük kaygı duyarlar ve bu durumlardan kaçınırlar.

Randevu Talep Edin