Borderline Kişilik Organizasyonu

depresyon

Borderline Kişilik Organizasyonu

Borderline kişilik örüntüsüne sahip kişiler, duygu düzenlemesinde zorluk yaşarlar. Ruhsal durumlarında istikrarsızlık görülür. Buna bağlı olarak yaşadıkları ilişkiler ve davranışlarında da dengeli bir durum gözlemlemek zor olacaktır.

Borderline kişilik organizasyonuna sahip kişiler genellikle ayrılma stresi, panik, depresyon ve yakın ilişki sorunlarıyla terapiye gelirler.

Yetişkinliğin erken dönemlerinden itibaren başlayan ve farklı koşullarda ortaya çıkabilen belirgin dürtüsellik, duygulanım ve benlik algısında tutarsızlık, kişiler arası ilişkilerde istikrarsızlık borderline kişilerin organizasyonunun ana örüntüleridir.

Benlik değerleriyle ilgili sürekli bir sorgulama halindedirler ve kendilerini genellikle değersiz hissederler. Çoğu zaman dürtüsel davranabilirler.

Borderline kişiler gerçek kendiliklerini etkinleştirmede sorun yaşarlar ve bunun için gerekli sorumluluğu almaktan kaçarlar. Onun yerine sürekli ilişki içerisinde kalıp kendilerine bakacak, ilgilenecek, şımartacak ve hep iyi hissettirecek ilişkilerin peşinden koşarlar. Bu nedenle de çoğunlukla kendi potansiyellerinin çok altında işlerde çalışırlar.

Borderline yapılar duygulanım olarak uçlarda yaşarlar: Dünyayı siyah ya da beyaz olarak görürler. Duygu durumları her an çok hızlı değişebilir, sıklıkla birlikte oldukları kişilerin karakterlerine bürünebilirler.

Bir şeyin içinde uzun süre kalmakta zorlanırlar, bu sebeple de sıkça iş, partner, ev, okul değiştirdikleri gözlemlenmektedir. Yalnız kalmak ve terk edilmek en büyük korkularındandır ve bununla yaşamak yerine hayatlarına son vermeyi dahi düşünebilirler.

Yukarıda sıralanan konuların tümü borderline kişilik organizasyonu terapisinde birlikte çalışabiliriz.

Randevu Talep Edin